շնորհավորում եմ ձեզ դպրոցական ուսումնական տարվա ավարտի եւ ձեր կյանքի նոր ու կարեւոր շրջափուլի մեկնարկի առթիվ:
Այժմ ձեզանից պահանջվելու է ավելի հետեւողականորեն համադրել հնարավորությունները, ունակությունները եւ կարողությունները, մտքի ու մարմնի ջանքերը, ավելի ուշադիր ականջալուր լինել թե՛ խորհուրդներին եւ թե՛ ներքին ձայնին, սառնասրտությամբ եւ զգացմունքներով առաջնորդվելով, միեւնույն ժամանակ, երբեք չդավաճանել խղճի ձայնին:
Այդ ամենի հանրագումարում դուք հաստատ կհասնեք ձեր նպատակներին, որոնք, անձնական լինելով, պիտի լինեն նաեւ ողջ ազգի շահերից բխող, ընտանեկան լինելով` նաեւ ողջ երկրի շահերին համապատասխանող: Ձեր ընտանեկան օջախներում եւ, իհարկե, դպրոցում ստացած դաստիարակությունը, ձեր ծնողների եւ ուսուցիչների խորհուրդները, ձեռք բերած ու դեռ հարստանալու լայն հորիզոն ունեցող գիտելիքներն ու փորձը, վստահաբար, օգտակար են լինելու ձեր կյանքի բոլոր փուլերում եւ մասնավորապես առաջիկա հատվածում: Այն կայանալու, ձեւավորվելու, նորովի խորհելու, մտածելու եւ գործելու մի ժամանակահատված է, որը դառնալու է վճռորոշ եւ ուղղորդիչ հետագա ողջ տարիների համար:
Ձեզ է վստահվում պաշտպանել մեր պետական, կրթական ու գիտական սահմանները եւ ավելի ընդլայնել դրանք, պաշտպանել խաղաղությունն ու այն դարձնել ավելի հաստատուն, ավելացնել երկրի ներուժը, հնարավորություններն ու դրանք վերածել առավելությունների, դառնալ արժանապատիվ, խելամիտ քաղաքացի եւ խիզախ զինվոր, օջախի, հայրենիքի ու պատվի պահապան:
Վստահ եմ, որ ձեր իսկ ջանքերի եւ աշխատանքի շնորհիվ նպատակները լինելու են հասանելի, երազանքները` իրագործելի, իսկ հաջողությունները` անխուսափելի:

I congratulate you on the occasion of the end of the school year and the beginning of the new and important phase of your life.
Now, you are required to more consistently combine the possibilities, skills and capabilities, the efforts of thought and body, more attentively listen to the advice and inner voice, being guided impassively and emotionally, at the same time never betray the voice of your conscience.
As a result of all this, you will definitely reach your goals, which being personal - they shall be stemming from the interests of the whole nation, being meant for families - they should also be in accordance with the interests of the whole country. The upbringing received in your family hearth, and of course, at school, your parents’ and teachers’ advice, your knowledge and experience, obtained and still in need of enrichment, will definitely be useful in all stages of your life and, particularly, in the coming years. It will be a period of sustaining, formation, thinking in a new way, considering and acting, which will become crucial and directing for the remaining years.
You are entrusted to defend our state, educational and scientific borders and further expand them, protect peace and make it more stable, increase the potential of the country, possibilities and turn them into advantages, become a dignified, decent citizen and a brave soldier, the guard of the house, Motherland and honour.
I am sure that due to your efforts and work, your goals will be reachable, the dreams - accomplishable, and the successes - inevitable.